Valtaako agribisnes ruoantuotannon alaa?
- La 26.5.2012 16.00–16.20 Amazon-lava
Maapallolla on rajallisesti viljelypinta-alaa. Tarve kasvaa vauhdilla, koska esimerkiksi biopolttoainekysynnän vuoksi kasviöljyjen tuotanto on räjähtäneessä kasvussa. Maaomistuksen keskittyminen suuryrityksille ajaa pien- ja perheviljelijät yhä pahempaan ahdinkoon.
Esimerkiksi palmuöljy- ja sellupuuplantaasit, teollisuusmainen maatalous sekä niitä suosiva maa- ja metsätalouspolitiikka uhkaa monipuolista pienviljelyä eikä useinkaan ota huomioon ekologisia kiertokulkuja ja reunaehtoja. Se tekee mahdolliseksi ruoalla keinottelun kansainvälisillä markkinoilla.
Onko biopolttoainetavoitteiden täyttäminen mahdollista ilman ruoan viljelypinta-alan vähentämistä? Keskustelemassa Maattomien ystävät ry:n Otto Bruun, Greenpeacen Maija Suomela ja Etelä-Suomen Luonnonmukaisen Viljelyn Yhdistyksen Jukka Lassila.
Tuottaja: Maattomien ystävät ry






