Mad Juana

FIN / USA | Rock

Roderick Angle

Savanni-lava, Kaisaniemen puisto
LA 29.5.2010 18:30-19:30, Savanni-lava, Kaisaniemen puisto

Mad Juanan musiikki yhdistää Balkanin soundit, espanjalaisen kitaran, rajat ylittävän reggaen, punkin ja New Yorkin katujen rock'n'rollin. Musiikki viestii vallankumousta, monimuotoisuutta ja magiaa mantereelta toiselle. Yhtye on kiertänyt kattavasti Euroopan ja Yhdysvaltojen keikkapaikkoja aina punkbaareista ja teattereista Las Vegasin katufestivaaleihin ja Lontoon taidetapahtumiin.

Mad Juanan perustajat ovat Karmen Guy ja yhtyeen ainoa kotimainen jäsen Sami Yaffa, joka tunnetaan myös New York Dolls ja Michael Monroe -yhtyeiden basistina.

Mad Juanaa on verrattu Manu Chaon ja Gogol Bordellon kaltaisiin nimiin, mutta yhtyeen kyky ammentaa eri kulttuurien tunnelmista takaa tajuntaan kolahtavan kokonaisuuden ja avaa uusia ulottuvuuksia maailmanmusiikkiin. Uutta albumia viimeistelevän bändin viimeisin julkaisu on Bruja On The Corner, joka näki päivänvalon vuonna 2008.